آزمایش بیوشیمی

آزمایش قند خون به عنوان یک آزمایش تشخیصی از مهمترین و پرکاربردترین آزمایش‌هاست. آزمایش قندخون، میزان گلوکوز در خون را اندازه گیری می‌کند هورمونی به نام انسولین به انتقال گلوکوز از جریان خون به سلول‌ها کمک می‌کند و با این مکانیسم باعث کاهش قند خون می‌شود. افزایش یا کاهش سطح گلوکوز در خون می‌تواند نشانه یک بیماری جدی باشد. سطح بالای گلوکوز خون (هایپر گلاسیمی) ممکن است نشانه‌ای از دیابت باشد.

آزمایش HPV

از شایع ترین بیماری‌های مقاربتی، بیماری HPV است . علائم و نشانه‌های آن در مردان این است که روی آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه یا اطراف مقعد زگیل‌هایی نمایان می‌شود. علائم و نشانه‌های آن در زنان روی فرج، نزدیکی مقعد، گردن رحم و واژن ایجاد می‎شود. به طور کلی میتوان به برآمدگی‌ها،زائده های گوشتی، تغییرات پوستی روی ناحیه تناسلی یا داخل ناحیه تناسلی و مقعد اشاره کرد، این زگیل‌ها به طور کلی بدون درد هستند.

آزمایش هورمون

این آزمایش برای بررسی مقادیر هورمون پرولاکتین در خون انجام می‌شود. پرولاکتین هورمونی است که از غده هیپوفیز در مغز ترشح می‌شود و به زنان کمک می‌کند تا بعد از زایمان شیر داشته باشند و وجود آن برای باروی زنان و مردان لازم است. آزمایش پرولاکتین به خاطر بررسی میزان پاسخگویی بدن نسبت به درمان تومور انجام می‌شود. علاوه بر این آزمایش پرولاکتین در صورت وجود مشکلات باروری و قاعدگی نامنظم نیز باید انجام شود.

آزمایش تیروئید

تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل در بالای استخوان ترقوه است که تنظیم و کنترل ذخیره انرژی را در بدن برعهده دارد. زنان 5 تا 8 برابر بیشتر از مردان به بیماری تیروئید مبتلا می‌شوند. شناسایی بیماری تیروئید توسط تست‌های تشخیص تیروئید انجام پذیر است. التهاب در قسمت گردن، تغییر در ریتم ضربان قلب، کاهش یا افزایش وزن، ریزش مو، تغییرات احساسی، اختلال در چرخه قاعدگی بانوان، تغییر حالت چشم‌ها از علائم تیروئید است.

آزمایش بارداری

این ازمایش معمولا میزان هورمون گنادوتروپین جفت انسانی (HCG) را در خون نشان می‌دهد. در این نوع آزمایش برای سنجش میزان HCG یک نمونه خون از رگ گرفته می‌شود. HCG هورمونی است که در بارداری ترشح می‌شود و یک هفته تا دو هفته پس از لقاح در در آزمایش ادرار و نیز آزمایش خون بارداری که توسط پزشک تجویز می‌شود قابل تشخیص است. آزمایش خون حساسیت بیشتری دارد و اطلاعات بیشتری را ارائه می‌دهد.

آزمایش کرونا

تست PCR کویید 19 آزمایشی است که ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی شما را برای یافتن ماده ژنتیکی SARS-COV-2 که باعث ابتلا به کویید 19 می‌شود ارزیابی می‌کند. در صورتی که هر یک از علائم تب و لرز، سرفه، تنگی نفس، خستگی، درد بدن، سردرد، از دست دادن حس بویایی یا چشایی، سرفه، احتقان و آبریزش بینی، حالت تهوع و اسهال و استفراغ داشته باشید ممکن است پزشک آزمایش تست PCR را برای شما درخواست کند.

;