روش انجام ازمایش ها

جمع آوری ادرار 24 ساعته

1- اولين نمونه ادرار خود را دور بريزيد و زمان را یادداشت نمایید. 2- از آن به بعد ادرار خود رادر ظرف مخصوص بريزيد. 3- ريختن ادرار در ظرف را تا 24 ساعت از زمان دور ريختن نمونه اول ادامه دهيد. 4- نمونه روز بعد ( روز دوم ) را نيز درست در همان زماني كه نمونه صبح روز اول را دور ريخته در داخل ظرف مخصوص بريزيد. 5- ظرف حاوي نمونه را در اسرع وقت به آزمايشگاه منتقل كنيد. مثال: نمونه ادرار ساعت 7 صبح روزاول را دور ريخته و نمونه هاي بعد از آن را (هر چند بار ) تا ساعت 7 صبح روز بعد در ظرف مخصوص بريزيد و ادرار ساعت 7 صبح روز دوم را نيز در ظرف مخصوص بريزيد. نكات ايمني: ظرف مخصوص جمع آوري ممكن است داراي مواد نگهدارنده اسيد قوي باشد لذا از تماس آن با دست و اعضاء بدن پرهيز نماييد. جمع آوری این نمونه دقیقاً 24 ساعت به طول می انجامد. طی این مدت سعی کنید به مقدار معمول آب مصرف کنید. ماده موجود در ظرف را دور نریخته و از تماس آن با پوست یا مخاط بدن جداً پرهیز کنید و در صورت بروز تماس، محل موردنظر را فوراً با مقدار زیادی آب شستشو دهید. روز اول نمونه برداری در یک ساعت مشخص (مثلاً ساعت 7 صبح) در بیرون ظرف ادرار کنید و دور بریزید. طی 24 ساعت بعدی هربار که ادرار می کنید ادرار خود را تماماً در داخل ظرف بریزید. طی این مدت درب ظرف را بسته و آنرا در جای خنک و به دور از دسترس اطفال یا نور مستقیم نگهداری کنید. روز دوم در همان ساعت (مثلاً ساعت 7 صبح) برای آخرین بار ادرار کرده و ادرار خود را تماماً در ظرف بریزید. ساعت و تاریخ شروع و پایان نمونه برداری را روی برگه در محل مخصوص یادداشت کنید. ظرف حاوی نمونه ادرار 24 ساعته را حداکثر طی مدت یک ساعت به آزمایشگاه تحویل دهید.

خون مخفی در مدفوع

خـانـم‌هـایی کـه عـادت مـاهیانه هستند تا سه روز پس از پایان دوره فوق از انجام این آزمایش خودداری نمایند. چنانچه بیمار به بواسیر یا شقاق مقعد مبتلا بوده و خونریزی واضحی از این ضایعات مشاهده می‌گردد، قبل از انجام آزمایش به آزمایشگاه اطلاع داده شود. چنانچه بیمار به علل مختلف دچار خونریزی از لثه‌‌‌‌‌ها یا مخاط دهان است، بلع خون از این ناحیه سبب مثبت شدن کاذب آزمایش می‌گردد. دو تا سه روز پیش از آزمایش و در طی دوره جمع‌آوری نمونه، از خوردن غذاهای دارای گوشت قرمز و سبزیجات خام بخصوص شلغم، ترب و تـربچه، قـارچ، کلـم بـروکلی، گل کلم، پرتقال، موز، انگور، طالبی یا گرمک، ترب کوهی خودداری شود. حداقل از هفت روز قبل از انجام آزمایش از مصرف داروهای سالیسیلات‌ مانند آسپیرین، سایر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، ایندومتاسین، دیکلوفناک سدیم، ویتـامین C، آنتـی اسیـد‌هـا، تـرکیبـات آهن‌دار، اجتناب گردد. نمونه مدفوع باید در ظرف مخصوصی که آزمایشگاه در اختیار شما قرار می‌دهد و تمیز، دردار و فاقد مواد نگه دارنده است، جمع‌آوری گردد. چنانچه به علتی امکان جمع آوری مستقیم مدفوع نباشد باید نکات زیر حتما رعایت گردد: پس از اجابت مزاج با استفاده از آبسلانگ یا اپلیکاتور، مقدار کمی ‌از سطح رویی مدفوع را بدون اینکه با ادرار یا آب مخلوط گردد، در ظرف مخصوص قرار داده و درب آن را ببندید. نمونه را سریع به آزمایشگاه تحویل دهید یا تا زمان رسیدن به آزمایشگاه آن را در دمای 2 تا 8 درجه نگهداری کنید. آزمایش دابل آزمایش ترکیبی شامل اندازه گیری اندکس‌هایی از خون مادر به همراه سونوگرافی است. انجام این نوع سونوگرافی نیاز به تجربه خاصی دارد زیرا در این نوع سونوگرافی اندازه ضخامت چین پشت گردنی جنین می باشد. تست ترکیبی را میتوان در هفته های 10 تا 14 بارداری انجام داد ولی بهترین زمان هفته 11 است.

آزمایش تیروئید

هرچند انجام آزمایش هورمون تیروئید نیاز به رعایت محدودیت مصرف غذا و مایعات ندارد اما به علت اثری که افزایش چربی و کدورت خون بر نتایج آزمایش های تیرویید دارد حداقل 3 ساعت قبل از آزمایش غذا نخورید در صورت مصرف دارو حتما باید با پزشک مربوطه در مورد قطع یا ادامه مصرف آنها مشورت نمایید و آزمایشگاه را از این موضوع مطلع سازید.

تست‌های غربالگری

همان گونه که پیش تر گفتیم تست های چهارگانه و ترکیبی در گروه آزمایش های غربالگری قرار دارند و مانند همه آزمون های غربالگری دیگر امکان تشخیص صد در صد ناهنجاری ها را ندارند. این تست ها تقریبا تمام موارد ابتلا به انسفالی را تشخیص می دهند. 8-9 مورد از 10 مورد جنین مبتلا به سندروم داون را مشخص می کنند. 8 مورد از 10 مورد جنین مبتلا به اختلال لوله ‌های عصبی را مشخص می‌نمایند. معنای این جمله آن است که تست های غربالگری کوادراپل و ترکیبی قادر به تشخیص 100% ناهنجاریهای جنینی در دوران بارداری نیستند.

آزمایش پروستات

انجام این آزمایش از اواسط دهه چهارم زندگی در آقایان توصیه می شود (بطور منظم و حداقل سالی یکبار). در صورتی که اخیرا معاینه پروستات شده‌اید آزمایش را حداقل یک هفته به تعویق بیندازید. حداقل باید ۴۸ ساعت از آخرین انزال (مقاربت یا دفع منی به هر نحو) گذشته باشد. در صورتی که اخیرا از پروستات سونوگرافی کرده اید جواب آن را به مسئول آزمایشگاه نشان دهید.

آزمایش آهن

از مصرف مکمل آهن حداقل یک ساعت قبل از آزمایش خودداری شود. میزان آهن در طول روز تغییر می‌کند و بهترین زمان برای انجام صبح‌ها می‌باشد. زمانی که میزان آهن در بالاترین سطح خود قرار دارد.

آزمایش پرولاکتین

بیمار نباید روز قبل نزدیکی داشته باشد. شب قبل از آزمایش لباس گشاد و راحت بپوشد و از پوشیدن لباس تنگ خصوصا در ناحیه سینه اجتناب شود. معاینه و تحریک پستان طی 24 ساعت قبل روی آزمایش تاثیر می‌گذارد. طی 12 ساعت گذشته بیمار نباید فعالیت شدید بدنی داشته باشد. ترجیحا 12 ساعت ناشتا باشد. زمان مراجعه به آزمایشگاه 2 تا 3 ساعت بعد از بیدار شدن باشد. در روز نمونه گیری استرس نداشته باشید. نیم ساعت قبل از انجام آزمایش پیاده روی نداشته باشید.

آزمایش اسپرموگرام

این آزمایش را می‌توان هم در آزمایشگاه و هم در خانه انجام داد. اما ظرف 1 ساعت باید نمونه به آزمایشگاه رسانده شود تا بلافاصله بررسی‌ها لازم انجام گیرد. باید سه تا پنج روز از آخرین نزدیکی گذشته باشد. از کاندوم ژل و صابون حین نمونه گیری استفاده نشود. سریعا نمونه به مسئول مربوطه رسانده شود. تب روی نتیجه آزمایش اثر می‌گذارد و مصرف مسکن‌ها نیز روی نتیجه تاثیر دارد.

غربالگری جنین

غربالگری مرحله اول(غربالگری سه ماه اول): زمان انجام غربالگری سه ماه اول از 11 هفته تا 13 هفده 6 روز می‌باشد. تریزومی 21 و تریزومی 13 و تریزومی 18 را مشخص میکند. شامل یک آزمایش خون به علاوه یک سونوگرافی برای بررسی ضخامت پشت گردن و وجود استخوان بینی می‌باشد.

آزمایش کواد

آزمایش چهارگانه شامل اندازه گیری چهار اندکس مختلف در نمونه خون مادر است. آزمایش چهارگانه را می‌توان بین هفته‌های 15 تا 23 بارداری انجام داد. ولی بهترین و دقیق‌ترین زمان انجام آن بین هفته‌های 16 تا 18 می‌باشد.

قندهای بعد از ناشتا

بعد از گرفتن قند ناشتا با توجه به دستور پزشک 2، 4، 5 یا 6 ساعت بعد از مصرف نهار باید خونگیری انجام شود. بیمار باید ساعت 12 ناهار خود را میل کند و با توجه به دستور پزشک خونگیری انجام شود. با توجه به دستور پزشک این آزمایش می‌تواند با توجه به ساعت درخواست پزشک بعد از شام هم انجام شود.

رعایت ناشتایی عمومی

برای انجام تمامی آزمایش‌ها بر روی خون بیمار رعایت ناشتایی پیشنهاد میگردد. شب قبل از آزمایش شام مختصر و سبک میل شود. بین 12 تا 14 ساعت قبل از آزمایش غذا مایعات انواع شکلات و آدامس میل نشود. مصرف دخانیات اکیدا ممنوع می‌باشد. نوشیدن آب به مقدار نیاز مانعی ندارد. مسواک زدن دندان‌ها مانعی ندارد. در مورد مصرف دارو یا قطع آن قبل از آزمایش حتما با پزشک معالج مشورت شود.

آزمایش کشت ادرار

برای نمونه کشت ادرار بهتر است نمونه اول صبح باشد یعنی ادرار شب در مثانه مانده در آقایان باید سر آلت را شسته، چند قطره اول ادرار شود و بقیه ادرار را در ظرف مخصوص آزمایشگاه جمع کنید. در خانم‌ها باید ناحیه تناسلی به خوبی با آب و صابون شسته شود، آب کشی شود و حتما خشک شود و چند قطره اول ادرار دور ریخته شود و بقیه ادرار در ظرف مخصوص آزمایشگاه جمع شود.

نمونه گیری مدفوع

نمونه مدفوع نباید با ادرار آلوده شود. در مواردی که اندازه گیری کمی یا کیفی چربی مدفوع درخواست می‌شود بیمار نباید از شیاف استفاده کند. چهار تا پنج روز پیش از نمونه گیری، از روغن کرچک یا روغن‌های دیگر استفاده نشود.نمونه مدفوع باید در ظرف مخصوص که آزمایشگاه در اختیار بیمار قرار می‌دهد گرفته شود. برای انجام دادن نمونه مدفوع ناشتایی لازم نیست اگر نمونه مدفوع اسهالی یا لزج باشد باید سریعا به آزمایشگاه انتقال داده شود.

GCT

برای تمام بانوان باردار که تا کنون سابقه‌ای از ابتلا به ریابت نداشته‌اند به منظور غربالگری دیابت درهفته 24 تا 28 بارداری آزمون تحمل گلوکز خوراکی 2 ساعته با مصرف 75 گرم گلوکز در خواست می‌شود. نحوه انجام آزمایش: خانم باردار ناشتا مراجعه نموده و در ابتدا از او نمونه خون ناشتا گرفته می‌شود. سپس 75 گرم گلوکز در 300 میلی لیتر اب حل می‌شود که او باید آن را در مدت 5 دقیقه بنوشد. سپس بعد از 2 ساعت از او نمونه خون گرفته می‌شود..

2HPP

شب قبل از آزمایش حداقل 8 ساعت ناشتا باشید.پس از اینکه نمونه خون ناشتا از شما گرفته شد، صبحانه معمولی که هر روز می‌خورید یا صبحانه که آزمایشگاه داده است را میل کنید. وقتی اولین لقمه صبحانه را خوردید ساعت را یادداشت کنید و دقیقا دو ساعت پس از ساعت مذکور نمونه گیری انجام می‌شود.حتی الامکان صبحانه را در آزمایشگاه میل کنید و تا زمان آزمایش دوم در آزمایشگاه بمانید. قبل از انجام آزمایش در طی مدت ناشتایی شب قبل و در حین 2 ساعت بعد سیگار نکشیده باشد. در طول آزمایش در طی 2 ساعت از ورزش و پیاده روی خودداری کنید. آزمایش را حتما قبل از ساعت 10 صبح شروع کنید. در طی آزمایش فقط می‌توانید آب در حد معمول میل کنید. آزمایش قند ناشتا و دو ساعت پس از صبحانه در یک روز باید انجام شود.

GTT

شب قبل از انجام آزمایش حداقل 8 ساعت ناشتا باشید و شام سبک میل کنید. ابتدا یک نمونه خون جهت تعیین قند خون ناشتا از شما گرفته شده و سپس به ازای هر کیلوگرم وزن بدن 75/1 گرم قند به شما داده می‌شود تا میل کنید. توجه داشته باشید که نباید هیچ ماده‌ای برای بهتر شدن طعم محلول قند به آن اضافه کنید. فقط می‌توان مقداری آبلیمو به آن اضافه کرد تا طعم آن قابل تحمل باشد. محلول قندی تهیه شده را طی مدت 5 دقیقه به آرامی بنوشید. پس از اینکه کامل محلول قندی را میل کردید به پرسنل نمونه گیری اطلاع دهید تا ساعات انجام نمونه گیری را به شما اطلاع دهند. ساعات اول ساعات دوم ساعات سوم به خاطر داشته باشید در طول مدت انجام آزمایش نباید چیزی میل کنید.

;